O tym jak ciężko samemu posmarować sobie plecy.

Gdzieś daleko w górach, przed spotkaniem z czarną panterą następuje rzadko spotykany dzień wolny. Wolność wolę kiedy jest wykorzystana, nie przemielona i wypluta, nawet jeśli jest przemielona to chcę żeby została połknięta i dostarczyła środkowi niezbędnych ‚witamin’.
Zdecydowałam się na obejrzenie Jackie, podczas jej trwania trzy razy zasnęłam, z całą swoją miłością dla Natalie Portman, emocjonalnie nic we mnie nie drgnęło, a jestem z tych wzruszających się kiedy uczniowie rozdają cukierki w klasie. Następnie Scorsese i jego Milczenie, przemilczałam, przełączyłam. Dwuosobowa armia księży w jak piękne niewłożona krajobrazy nie uderza do mojej czułości. Nie krytykuję, nie dałam szansy, może kiedyś wrócę. Przełączyłam się na obrazki proste, bezpośrednie, groteskowe i przejmujące jednocześnie, takie co zostawiają ślad. o jakże prostszym przekazie, miłosnym, jak wszystko, a jakże ważniejszym niż wcześniejsze górnolotne słowa.

Co jeśli w niedalekiej przyszłości zostaniesz samotny, a społeczeństwo takowym nie pozwoli Ci być. Jeśli partner Twój odejdzie, na zawsze, bądź na chwilę. A Ty nie masz prawa funkcjonować sam. bo razem jest bezpieczniej, bo jak się zakrztusisz pestką to partner cię uratuje. bo jak jesteś kobietą to żaden nie-partner cię nie zgwałci.
A jeśli uda ci się nie zakrztusić, ale nie budzisz się obok nikogo, zostaniesz zamknięty w hotelu dla samotnych, na czterdziesto-paro dniowy post poszukiwawczy. Dostaniesz takie same ubrania w szafie, identyczne z tymi z szaf w innych pokojach. Na pierwsze dwa dni zostaniesz związany tak byś nie mógł korzystać z obydwu dłoni. byś mógł przekonać się jak to jest w pojedynkę. Masz zakaz masturbacji ale nakaz wywoływanego przez pokojówkę wzwodu, która nigdy nie pozwala ci skończyć. Możesz spotykać takich jak Ty, na których nie masz ochoty i serwować im wymówki z którymi nie da się nie zgodzić.
Jeśli uda Ci się spotkać kogoś kto będzie miał choć jedną cechę taką jak Ty, bo to przecież warunek konieczny by się pokochać, możesz zamieszkać z nim i przeżyć tak zwany okres próbny. Będziecie spali w jednym łóżku i uprawiali seks, a jeśli po seksie traficie na kłótnie nie do rozwiązania – zostaną wam przydzielone dzieci – to zwykle pomaga.

Źle nam będzie samotnie, źle będzie kiedy zaczniemy się zmuszać by się do kogoś dostosować. a później to już tylko zostaje żyć w strachu wydania i ciągłym kłamstwie. albo szybko należy zagadać samego siebie, że to właśnie tak jest odpowiednio a następnie doszukać się jakiejś wspólnoty pomiędzy mną a moim partnerem.
A jeśli nie damy się zmanipulować (wszyscy przecież wiedzą jak mało możliwa jest miłość rzeczywista), to zostaniemy zwierzęciem. Możemy sobie nawet wybrać jakim. Większość chce być psem, by pozostać komuś wiernym, poza tym psów jest najwięcej. ale można też zostać homarem, papugą bądź wilkiem. Mama jednego z hotelowych gości została wilkiem, a on chodził ją odwiedzać, ale nie mógł jej rozpoznać wśród wszystkich wilków. więc patrzył na wszystkie i wszystkie karmił.

Film zupełnie na przekór przyjętym normom. Prosty w wyrazie. Pierdołowaty Colin Farrel z brzuchem – wspaniały. Rachel Weisz bez brzucha – wspaniała. Mnóstwo prawdy pomiędzy słowami.
Groteskowy film o miłości i samotności. O tym jak łatwo udawać miłość i jak ciężko powstrzymać tą prawdziwą.
O tym jak ciężko samemu posmarować sobie plecy.

The Lobster – Yorgos Lanthimos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *